Zakládání jezírka

< Předchozí stránka

Před stavbou zahradního jezírka

Zahradní jezírka - plánování

Před vlastní stavbou zahradního jezírka je důležité, dobře si promyslet tvar a velikost jezírka a jeho začlenění do zahrady. Je řada možností jak a jaké zahradní jezírko / koupací jezírko vybudovat. Abychom měli z jezírka radost a trávili u něj chvíle pohody, je zapotřebí, aby zahradní jezírko bylo funkční a nebylo příliš náročné na údržbu. Pokud vše dobře naplánujeme, bude Vám odměnou vodní zahrada, splňující všechny vaše požadavky.

Jezírko výkop Jezírko - pokládka folie Jezírko folie Jezírko - pokládka folie na potůček Jezírko foliové Jezírko foliové Jezírko foliové Koupací jezírko

Zahradní jezírka - velikost

Při plánování stavby jezírka a rozhodování, jak velké bude Vaše zahradní jezírko, si uvědomte, že čím je větší, tím větší budou nejen pořizovací náklady, ale také ty provozní. Nejen za elektřinu na provoz čerpadel, popř. UV lamp, dmychadla, ale i bakteriálních násad a přípravků na potlačení řas, zanedbatelná není ani spotřeba vody.
Přestože platí, že jezírka nad 100m³ nejsou tak choulostivá na výkyv teplot a vodní prostředí je v nich stabilnější, z ekonomických důvodů a z důvodu zvládnutí filtračního procesu je nejvhodnější volit velikost mezi 10 až 50m³.

Jaké mohou být typy zahradních jezírek

Zahradní jezírka a koupací jezírka můžeme rozdělit podle různých kritérií:
Jezírka podle vzhledu:
 pravidelná jezírka (někdy nazývaná též architektonická)
 nepravidelná jezírka (přírodní)
Vzhled, tvar a velikost jezírka je třeba přizpůsobit velikosti, tvaru zahrady, využití a celkovému stylu. Obecně lze říci, že z technologického hlediska je jedno, jaký tvar bude mít jezírko, ovšem i zde platí, že v jednoduchosti je krása. Většina zahradních jezírek je budována pod úrovní terénu, existuje samozřejmě možnost budovat krásné zahradní jezírko částečně nad okolním terénem >>> 
Jezírka podle materiálu:Jezírko PP
 betonová
 fóliová PVC / EPDM s betonovým korpusem
 čistě fóliová PVC / EPDM >>>
 plastové výlisky PP / PE
 PP svařované skelety >>>
 kombinace různých materiálů
Jezírka podle využití:
 fontány bez ryb a vegetace
 jezírka s preferencí pěstování vodních a bahenních rostlin s minimem ryb (optimální hloubka 80 -120 cm)
 jezírka určená pro rostliny a nenáročné druhy ryb (optimální hloubka 120 - 150 cm)
 jezírka určená pro rostliny, Koi kapry a jesetery (optimální hloubka min. 150 - 200 cm)
 chovná jezírka a jezírkové nádrže (optimální hloubka 150 - 200 cm)
 přírodní koupací jezírka s minimem ryb (optimální hloubka 150 - 200 cm)
 jezírka se speciálním využitím (např. kořenové čistírny odpadních vod)
 jezírka s kombinovaným využitím (optimální hloubka 130 - 200 cm)

Výběr místa pro jezírko

Dobře naplánovat musíme nejen samotnou stavbu jezírka a technologii jezírka, ale i jeho umístění v zahradě. Vodní plocha a okolí zahradního jezírka by mělo vytvářet jednu z hlavních dominant v architektuře zahrady >>> 
Vaše jezírko by nemělo ležet přímo pod stromy, neboť padající listí a jehličí jezírko znečišťuje a narušuje biologickou rovnováhu. Výrůstky kořenů by mohly jezírkovou PVC/EPDM fólii poškodit, v případě plastového rybníčku ho deformovat, posunout nebo pozdvihnout z vodovážné pozice. Rovněž se pokuste vyvarovat stavbě jezírka na jižní straně zahrady, kde by byla vodní plocha jezírka v letních měsících vystavena nadměrnému slunečnímu záření. Takto osluněné jezírko je více náchylné k tvorbě řas. Nezapomínejte však, že slunce je nepostradatelné pro zdravý vývoj rostlin a zbarvení ryb. Ideální se tak jeví polostín, světové strany jihovýchodní a jihozápadní. Jižní jen v případě částečného zastínění od jihu rostlinnou výsadbou. Přímé slunce by nemělo na jezírko svítit přes den více jak 6 - 8 hodin. Zbývající čas dne by mělo být vaše zahradní jezírko ve stínu.
Dále nezapomeňte na nutnost elektrické přípojky ( 220V ), rovněž je ideální možnost napojení bezpečnostního přepadu z jezírka na veřejnou kanalizační síť, výhodná je také přípojka tlakové vody z vodovodního řadu nebo kvalitní studniční voda (dopouštění odparu, čištění jezírka a filtrace atd.).
Jezírko a altán
V blízkosti jezírka se často budují oázy klidu a relaxace, jako altány, pergoly nebo dřevěná mola s posezením, kde budete moci relaxovat a vytvořit tak krásné místo k setkávání se s dětmi a přáteli >>>

Jezírková filtrace a doporučené komponenty k filtrům

K udržení čisté vody v zahradním jezírku, zachování celkové biologické rovnováhy a hydrauliky, slouží filtry a filtrační systémy. Úkolem mechanických a biologických filtrů je nahradit alespoň částečně samočistící procesy, běžné v přirozených vodních tělesech a zajistit cirkulaci vody v jezírku. Filtrace je srdcem zahradního jezírka, jen na ní záleží, jak bude jezírko fungovat. Při stavbě je také důležitý výběr čerpadla, UV lampy a vzduchování >>>

Konzultace před stavbou zahradního jezírka

 Odborná konzultace a návh technologie zahradního jezírka / koupacího jezírka u nás ve firmě je ZDARMA.
...(termín konzultace je nutné předem objednat !!!)
 Požaduje-li zákazník odbornou konzultaci na upřesnění stavební připravenosti, umístění stavby okrasného koupacího jezírka u něho doma, účtujeme částku 1.500 - 2.000 Kč, která bude v případě objednání vrácena.
...(zákazník hradí hodiny strávené na případu, tzn. konzultaci u něho doma, tvorbu jednoduchého  plánku, popis a dopravu)
Stavbu zahradního jezírka nedoporučujeme provádět svépomocí. Při výběru realizační firmy buďte obezřetní. Jezírko tvoří křehký ekosystém a vždy je vhodné, když jej založí profesionálové pro účel, ke kterému je vytvořeno.
vše pro údržbu jezírka

 

Nejvyhledávanější na stránkách jezírka

Přihlášení projektanta
Chci zdarma e-book "Rady při pořizování bazénu, ČOV a jezírka"

Opište kód do políčka: →  

+420 736 735 141, +420 495 496 147

info@gool.cz